Menu główne

Informacje ZUS związane z koronawirusem

Logo ZUS
Date of publication: 
12.03.2020
Informacje ZUS związane z koronawirusem

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły z powodu COVID-19.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy:

 • opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia, 
 • są objęci ubezpieczeniem chorobowym (np. pracownikom, zleceniobiorcom, przedsiębiorcom). 

Więcej informacji na temat dodatkowego zasiłku 

Wzór oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem do lat 8 (plik docx 15kb) 

Źródło: www.zus.pl 

*** 

Obsługa klientów przez ZUS od 16 do 27 marca 2020 r. 

W związku z sytuacją zagrożenia epidemicznego - w trosce o bezpieczeństwo naszych klientów - informujemy Państwa, że w okresie od 16 do 27 marca 2020 r. nadal funkcjonuje w ZUS  w sposób niezakłócony obsługa klientów w Centrum Obsługi Telefonicznej. Do Państwa dyspozycji jest ogólnopolska linia telefoniczna pod numerem telefonu 22 560 16 00 dostępna w dni robocze w godz. 7-18. 

Zachęcamy również do zakładania profili na naszym portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS i korzystania z naszych usług elektronicznych. Konto na portalu PUE ZUS można założyć bez wychodzenia z domu – przez internet - za pomocą profilu zaufanego (ePUAP/login.gov) lub bankowości elektronicznej. Na PUE ZUS można samodzielnie pobrać potwierdzenia z danymi zgromadzonymi w ZUS oraz przekazać elektronicznie wnioski o wydanie stosownych zaświadczeń. 

We wszystkich placówkach ZUS przygotowaliśmy dla Państwa wyodrębnione strefy, w których będą Państwo mogli samodzielnie złożyć wnioski, bez kontaktu osobistego z pracownikami Zakładu. Takie rozwiązanie ma na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i obsługę spraw w sposób niezakłócony. 

Artykuł 15.03.2020 r. 

*** 

Zalecenia dotyczące kontaktów z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w związku z koronawirusem 

W związku z działaniami profilaktycznymi, które mają zapobiegać szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce, zwracamy się do klientów ZUS z prośbą o ograniczenie bezpośrednich wizyt w placówkach Zakładu. W przypadku potrzeby kontaktu z nami prosimy o korzystanie z: 

 • informacji telefonicznej - tel. 22 560 16 00 - konsultanci są dostępni w dni robocze (pon. - pt. godz. 7:00-18:00) po wybraniu "0" (połączenie z konsultantem), należy wybrać odpowiedni temat rozmowy:  

  • 1 - Pomoc techniczna i obsługa e-ZLA, 
  • 2 - Renty i emerytury, 
  • 3 - Zasiłki, 
  • 4 - Informacje dla ubezpieczonych, 
  • 5 - Informacje dla płatników,
  • 7 - ulgi i umorzenia oraz zawieszenie działalności,
  • 9 - zasiłek opiekuńczy i świadczenia z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji. 
 • komunikacji mailowej - adres e-mail do zapytań ogólnych: cot@zus.pl 

 • usług elektronicznych dostępnych na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS  

Artykuł 12.03.2020 r. 

*** 

Koronawirus – dodatkowe linie tematyczne w Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS 

W Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (tel. 22 560 16 00) uruchomiliśmy specjalne linie tematyczne dla osób, które potrzebują informacji na temat: 

 • zasiłku opiekuńczego i świadczenia z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji - po uzyskaniu połączenia z infolinią ZUS – na klawiaturze numerycznej telefonu należy wybrać 0 (połączenie z konsultantem), a następnie 9 - zasiłek opiekuńczy i świadczenia z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji. 
 • ulgi i umorzenia oraz zawieszenia działalności - po uzyskaniu połączenia z infolinią ZUS – na klawiaturze numerycznej telefonu należy wybrać 0 (połączenie z konsultantem), a następnie 7 - ulgi i umorzenia oraz zawieszenie działalności.
 • w innych sprawach - tak jak dotychczas – po wybraniu 0 (połączenie z konsultantem), należy wybrać odpowiedni temat rozmowy: 
  • 1 - Pomoc techniczna i obsługa e-ZLA, 
  • 2 - Renty i emerytury, 
  • 3 - Zasiłki, 
  • 4 - Informacje dla ubezpieczonych, 
  • 5 - Informacje dla płatników. 

Artykuł 11.03.2020 r. 

*** 

Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji mogą skorzystać m.in. z układów ratalnych

Odroczenie terminu płatności składek, układ ratalny oraz – w przypadku osób opłacających składki na własne ubezpieczenia – umorzenie należności. Z tych możliwości może skorzystać przedsiębiorca, który ma trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej. 

 • Możliwość zawieszenia działalności gospodarczej, 
 • Ulgi w spłacie lub umorzenie należności z tytułu składek, 
 • Zasiłki chorobowe i opiekuńcze, 
 • Zasiłek a podstawa wymiaru składki. 

Szczegółowe informacje w artykule 10.03.2020 r. 

*** 

Informacja o uprawnieniach do świadczeń z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji 

Za okres trwania kwarantanny lub izolacji przysługuje na ogólnych zasadach wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, wypłacany przez płatnika składek (np. pracodawcę) lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ważne! Decyzję można dostarczyć płatnikowi składek bądź do placówki ZUS po zakończeniu kwarantanny lub izolacji.

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje również w sytuacji konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat, w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia placówki, do której uczęszcza dziecko.

Więcej informacji o uprawnieniach do świadczeń z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji

Artykuł 05.03.2020 r.

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

21075
Usuń

Remont wiaduktu nad ulicą Szczawińską

Od poniedziałku 12.10.2020 roku zaczyna się przebudowa wiaduktu kolejowego nad ulicami Piłsudskiego/Szczawińską.Natomiast od poniedziałku 26...
20148
Usuń

Uwaga kierowcy

Zmiany organizacji ruchu drogowego związane z prowadzonymi inwestycjami kolejowymi: odnośnie przebudowy przejazdu kolejowego na ul. Okulickiego: ...
20028
Usuń

Tarcza antykryzysowa

Podstrona dot. wsparcia biznesu w związku z epidemią koronawirusa COVID-19 - obejmująca zbiór informacji: Tarcza antykryzysowa,ZUS, KRUS, Podatki,...
19827
Usuń

Koronawirus

Podstrona dot. koronawirusa COVID-19 - obejmująca zbiór informacji: Ważne telefony i strony internetowe;Zalecenia i schematy postępowań;Urzędy,...
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska i Hotelu dla bezdomnych...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS