Menu główne

Zgierzanie dla Zambii

Magdalena Kowalska oraz gość specjalny z Zambii Everisto podczas spotkania w SP 11
Data publikacji: 
07.01.2020
Zgierzanie dla Zambii

Od połowy stycznia 2020 r. w sekretariatach podstawówek, Urzędzie Miasta Zgierza - Wydział Promocji i Kultury (pl. Jana Pawła II nr 16 na dziedzińcu) czy Mieście Tkaczy (ul. ks. Sz. Rembowskiego 1) organizowana będzie zbiórka wspomagająca akcję „Zgierzanie dla Lindy – Zambia”.

Jakie przedmioty można przynosić?

  • Materiały dydaktyczne: długopisy, zeszyty, kredki, książki w języku angielskim – jednym słowem rzeczy, które przydadzą się zambijskim dzieciom. 
  • Organizatorka akcji, Magdalena Kowalska, prosi też o wsparcie dla ich rodziców. O przedmioty, które pomogą uruchomić kobietom w Lindzie (uboga dzielnica stolicy Zambii) warsztaty tkackie: włóczkę, tkaniny, druty, ekspresy.
  • Można ofiarować również metalowe narzędzia, które zostaną wykorzystane przez mężczyzn w warsztatach stolarskich. 
  • Zebrane przedmioty zostaną wysłane w maju kontenerem do Afryki.

O życiu w Zambii i konieczności pomocy tamtejszej społeczności Magdalena Kowalska opowiadała podczas grudniowego spotkania w Szkole Podstawowej nr 11 w Zgierzu. – Do tego kraju pojechałam pierwszy raz w 2017 roku. Zawsze fascynowała mnie afrykańska muzyka, afrykański taniec. W Polsce poznałam Zambijczyka, który był nauczycielem języka angielskiego, intrygowało mnie, dlaczego nie chce wracać do tego kraju – opowiada pani Magda. – Chciałam poznać Zambię, ale nie z perspektywy turystki. Znalazłam program wolontaryjny, który pozwolił mi uczyć w szkole, a przy okazji poznać ich życie.

Okazało się, że aż 40 procent dzieci w Zambii nie chodzi do szkoły ze względu na ograniczenia finansowe. Polka zaangażowała się w projekt utworzenia Kreatywnego Domu dla Matek i Dzieci w Lindzie. Cały czas odbywają się tam zajęcia, miejsce udało się wyposażyć w stoły i ławki. Docierają tam też przedmioty ze zbiórek organizowanych w Polsce. 

Oczywiście Zambijczycy nie czekają na pomoc z założonymi rękami, chętnie wytwarzają w warsztatach rękodzielniczych przedmioty – stroje, kosze, torby. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży zwiększają szanse edukacyjne ich dzieci. 

Akcja zbiórki dla Zambii objęta została patronatem Prezydenta Miasta Zgierza. Organizatorzy „Zgierzanie dla Lindy - Zambia” będą mieli swoje stanowisko podczas tegorocznego Jarmarku Kaziukowego w Mieście Tkaczy. 

Źródło: "Zgierz - moja przestrzeń" Nr 1/2020

Do pobrania: 
Plakat informacyjny (jpg) (91.96KB)

Copyright © 2016. All Rights Reserved by Miasto Zgierz

Created by Logo firmy VobacomVobacom

Ważne komunikaty

20687
Usuń

Planowane wyłączenia prądu

Komunikat PGE Dystrybucja S.A. Oddział Łódź o planowanych wyłączeniach energii elektrycznej w Zgierzu: W dniu 17.09.2020 r. w godz. 08:00-14:30: 
20148
Usuń

Uwaga kierowcy

Zmiany organizacji ruchu drogowego związane z prowadzonymi inwestycjami kolejowymi: odnośnie przebudowy przejazdu kolejowego na ul. Okulickiego: ...
20028
Usuń

Tarcza antykryzysowa

Podstrona dot. wsparcia biznesu w związku z epidemią koronawirusa COVID-19 - obejmująca zbiór informacji: Tarcza antykryzysowa,ZUS, KRUS, Podatki,...
19827
Usuń

Koronawirus

Podstrona dot. koronawirusa COVID-19 - obejmująca zbiór informacji: Ważne telefony i strony internetowe;Zalecenia i schematy postępowań;Urzędy,...
19931
Usuń

Odbiór odpadów wielkogabarytowych

Odbiór odpadów rozpoczyna się o godzinie 6:00 rano (dlatego do tej godziny należy wystawić odpady przed nieruchomość): 
10697
Usuń

Odpady komunalne: harmonogramy odbioru, deklaracje i stawki

Harmonogramy odbioru odpadów: 
14116
Usuń

Zagubione zwierzęta, zwierzęta do adopcji

Bezdomne zwierzęta, w szczególności psy i koty wyłapywane na terenie Gminy Miasto Zgierz przewożone są do Schroniska i Hotelu dla bezdomnych...
4942
Usuń

Dyżury aptek

Apteka całodobowa "U DOMINIKA" (ul. Lechonia 2 - tel. 42 716 52 30) dyżur pełni w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Godziny pracy...
Facebook
YouTube
Google+
RSS